Już po raz piętnasty w tuleckim lesie rozbrzmiały dźwięki myśliwskich rogów. Tym razem nie oznajmiły one czasu polowania , lecz były zaproszeniem dla mieszkańców na wspólne wiosenne porządki w pobliskim lesie. Ta cykliczna impreza, odbywająca się zawsze pod koniec kwietnia zorganizowana została przez Wójta Gminy Kleszczewo Bogdana Kemnitza, Sołtysa i Radę Sołecką. Jak zawsze w spotkaniu uczestniczyło Nadleśnictwo Babki , KŁ nr 9 „Diana” oraz KŁ nr 6 „ŻUBR”
z Poznania, reprezentowane przez kol. Michała Mańkowskiego, członka Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko”. Po raz pierwszy, to wyjątkowe miejsce odwiedziło „Stowarzyszenie Leśnym Duktem”, które promuje kulturę, historię i wiedzę przyrodniczo – łowiecką. Po odegraniu uroczystego sygnału „Powitanie” oraz podzieleniu przybyłych mieszkańców na trzy grupy, całe rodziny, zaopatrzone
w rękawice i worki na śmieci, ruszyły w stronę lasu.
W samo południe na szerokiej polanie, w miejscu gdzie rozpoczyna się ścieżka edukacyjna, sygnał „Zbiórka myśliwych” oznajmił czas powrotu. Cieszy fakt, że śmieci nie było dużo. Z każdym rokiem, wzrasta świadomość , że wyrzucanie i śmiecenie w lesie nie jest mile widziane. Na powracających „zbieraczy”, czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyło się stoisko „Stowarzyszenia Leśnym Duktem”. To właśnie tutaj, koledzy Grzegorz Marciniak oraz Michał Mańkowski prezentowali żywe sowy: puchacza bengalskiego – Karo oraz płomykówkę – Belę. Przybliżyli oni również sylwetkę bobra – największego gryzonia Europy. Opowiadali o zwierzętach zamieszkujących polskie lasy i pola. Dzieci maiły okazję spróbowania swych sił w grze na instrumentach myśliwskich – dużych i małych rogach. Na stoisku Gminy Kleszczewo, przygotowano rebus, narysowany przez lokalną artystkę – Marię Gowarzewską oraz różnego rodzaju kolorowanki, krzyżówki i zagadki. Niemniejszą atrakcją było stoisko Nadleśnictwa Babki, gdzie przygotowano bogatą ofertę edukacyjną. Dzieci mogły zobaczyć, między innymi, jak w praktyce działa agregat gaśniczy, używany podczas gaszenia pożarów. Najmłodsi dowiedzieli się wielu ciekawostkach związanych z pracą leśników i hodowlą lasu.
Główną atrakcją, która zawsze towarzyszy na sam koniec spotkania był pieczony dzik , grochówka oraz słodki poczęstunek, ufundowany przez Radę Solecką , Gminę Kleszczewo oraz Nadleśnictwo Babki.
Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Kleszczewo, podziękował wszystkim za zaangażowanie w tę szczytną inicjatywę, jaką jest dbanie o środowisko naturalne. Dla uczestników, którzy wspierali akcję od początku, a więc przez ostatnie 15 lat, wręczone zostały dyplomy uznania wraz z upominkami.
Pamiętajmy, że akcje „Czyste Lasy” mają na celu nie tylko zebranie śmieci, ale przede wszystkim zwiększenie świadomości ekologicznej i zwrócenie uwagi na to, jak zostawić dobry ślad w naturze. Ślad, który pozwoli obecnym i kolejnym pokoleniom cieszyć się pięknymi i czystymi lasami.
Do zobaczenia z rok.
Darzbór, Michał Mańkowski