W czerwcu po raz kolejny na Stawach Kiszkowach przeprowadzono akcje obrączkowania gęgaw. Projekt badawczy prowadzony jest nie przerwanie od 2012 r. Na przełomie maja i czerwca na okres około 4 tygodni gęgawy tracą lotność. Wymieniają wówczas część piór w tym lotki pierwszego i drugiego rzędu umożliwiające latanie. Dzięki temu istnieje możliwość schwytania i zaobrączkowania ptaków. Mimo że ptaki są wówczas nielotne nie jest to łatwe zadanie i wymaga dużego zaangażowania ludzi i sprzętu. Na miejsca pierzenia ptaki wybierają niedostępne trzcinowiska oraz zarośla wierzbowe gdzie mogą bezpiecznie przeczekać ten newralgiczny dla nich czas. Patki są łapane w specjalnie przygotowane sieci o długości blisko 300 m. Ustawiany jest z nich płot w kształcie litery V. Na drugim końcu szuwarów rozstawia się linia naganki i ptaki spędzane są do sieci. Ptakom zakłada się metalowa obrączkę na wiosło oraz dodatkowo plastikową obrożę na szyję. Każda taka obroża ma niepowtarzalny kod składający się z liter, cyfr lub liter i cyfr. Wykorzystując sprzęt optyczny w postaci lunet o przybliżeniem do 60 razy doświadczony obserwator jest w stanie odczytać poprawnie numer takiej obroży z 600-700 metrów.
W tym roku obrączkowano gęgawy na terenie okręgu poznańskiego w obwodach nr 158 – KŁ Sokół w Kiszkowie, 183 – KŁ Ryś w Poznaniu oraz 170 – KŁ Pantera w Poznaniu. W tym sezonie łącznie złapano i zaobrączkowano 103 osobniki.
Projekt badawczy trwa już wiele lat i cały czas dostarcza wielu bardzo cennych informacji dotyczących biologii i ekologii tego gatunku. Po 12 latach działania projektu uzyskano już prawie 40 000 informacji powrotnych. Informacje z zagranicy pochodziły z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Włoch, Litwy oraz Norwegii. Poza tym przedmiotem badań są takie aspekty jak śmiertelność, migracje, dyspersja polęgowa, zimowanie, przywiązanie do miejsc lęgowych, fenologie przelotu itp.
W przypadku upolowania lub znalezienia martwego ptaka (gęsi, kaczki, łyski lub grzywacza) z obrączką prosimy o kontakt z Zarządem Okręgowym PZŁ w Poznaniu.