Obrączkowanie gęsi i kaczek na Stawach Kiszkowskich

„W ostatnią sobotę myśliwi oraz sympatycy łowiectwa spotkali się na Stawach Kiszkowskich, aby jak co roku przeprowadzić obrączkowanie ptaków. W ramach tej akcji zaobrączkowaliśmy 38 gęgaw, 5 krzyżówek i 2 żurawie.

Krzyżówki otrzymały zwykłe metalowe obrączki, żurawie obrączki metalowe oraz kolorowe na nogi, a gęgawy oprócz metalowych dodatkowo żółte obroże na szyje. Dzięki temu możemy prowadzić różnego rodzaju badania dotyczące biologii tj. rozrodczość, śmiertelność czy trasy migracji ptaków. Kiedy oznakowany ptak zostanie ponownie zaobserwowany lub złapany, dane o jego miejscu stwierdzenia i czasie są wprowadzane do systemu Polring, który prowadzi Krajowa Centrala Obrączkowania ptaków w Polsce.

Dzięki obrączkowaniu możliwe jest śledzenie zmian w liczebności populacji. Powtarzane obserwacje i odłowy pozwalają określić, ile ptaków przetrwało sezon lęgowy, ile wróciło na zimowiska, itd. Obrączki pomagają również w badaniach zachowań ptaków, takich jak terytorialność, wybory partnerów, sukces lęgowy czy przywiązanie do miejsc lęgowych..

Przy okazji obrączkowania zbieraliśmy dane o płci, wieku, zdrowiu i kondycji fizycznej ptaków, co pozwala na monitorowanie stanu zdrowia populacji i ewentualnych zagrożeń. Śledzenie przemieszczeń ptaków dostarcza nam również informacji o stanie ekosystemów, które odwiedzają. Zmiany w trasach migracji mogą przecież wskazywać na zmiany w środowisku, takie jak degradacja siedlisk lub zmiany klimatyczne.

Dane zbierane dzięki obrączkowaniu pomagają nam w tworzeniu strategii ochrony ptaków i ich siedlisk. Pozwala to lepiej zrozumieć, które obszary są kluczowe dla przetrwania danego gatunku i jakie działania ochronne są najbardziej efektywne.

Obrączki oraz coraz częściej stosowane nadajniki GPS, są nieocenionymi narzędziami w badaniach ornitologicznych. Pozwalają na zbieranie danych potrzebnych do rzeczywistej oceny możliwości zarządzania populacjami ptaków łownych oraz ochrony pozostałych ptaków i zrozumienia ich ekologii.”

 

Więcej informacji: https://mysliwiwdzialaniu.pl

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱