Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych mówi w § 2. 1.:
„Właściciel albo posiadacz gruntu rolnego, na którym powstała szkoda łowiecka, zwany dalej „poszkodowanym”, zgłasza ją, składając w postaci papierowej albo elektronicznej wniosek o szacowanie szkód łowieckich:
1) w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia;
2) w przypadku szkody wyrządzonej przez dziki na łąkach i pastwiskach:
a) poza okresem wegetacyjnym – w terminie umożliwiającym szacowanie szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji,
b) w okresie wegetacyjnym – w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia”
Powszechnym zjawiskiem jest, że do kół łowieckich wpływają zgłoszenie szkód łowieckich na użytkach zielonych w grudniu, styczniu, lutym. Rolnicy błędnie postępują zgodnie z punktem pierwszym, ustęp pierwszy, paragrafu 2 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 roku,. Pomijany jest tutaj zupełnie punkt drugi tego rozporządzenia, który mówi jednoznacznie, że szkody powstające na łąkach i pastwiskach poza okresem wegetacyjnym zgłaszamy przed rozpoczęciem wegetacji. Za zgłoszeniem w wadliwym terminie idzie też reakcja koła, polegająca na oszacowaniu szkody. Często po wyszacowaniu szkód i po przywróceniu użytku do stanu pierwotnego przez Rolnika dziki ponawiają wizytę na łące i pastwisku, uszkadzając ją ponownie. Poszkodowany ponawia zgłoszenie szkody łowieckiej. I co w takiej sytuacji ?
Wyjściem z sytuacji jest stosowanie się do zapisów rozporządzenia i rozpowszechnienie informacji wśród Rolników gospodarujących w obwodach łowieckich o brzmieniu punktu drugiego rozporządzenia. Czym jest ten początek wegetacji? Analizujące dane literaturowe, okres wegetacji w Wielkopolsce rozpoczyna się 22-25 marca. Koniec okresu wegetacyjnego przypada na 5-7 listopad. Średnia długość okresu wegetacyjnego wynosi w Wielkopolsce około 230 dni. Zatem prawidłowym terminem zgłaszania szkód łowieckich na łąkach i pastwiskach jest marzec. Termin ten pozwala wyszacowanie szkody przez koło łowieckie i na przywrócenie użytku do stanu pierwotnego przed ruszeniem wegetacji. Ponadto spada do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia ponownych uszkodzeń użytku przez dziki, gdyż wraz z ruszeniem wegetacji poprawia sią baza żerowa dla dzików.
Pamiętajmy że łąka jest to zbiorowisku roślinne w którym główną grupą roślin są trawy. Wyróżniamy łąki i pastwiska trwałe, czyli użytki uprawianie co najmniej 5 lat na stanowisku uprawowym. Użytki zielone zakładane na gruntach ornych to zależności od sposobu użytkowania to łąki przemienne lub pastwiska przemienne. Łąki mogą być użytkowane: kośnie lub kośno pastwiskowo. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z użytkowaniem pastwiskowym to taki grunt jest po prostu nazywany pastwiskiem trwałym lub przemiennym. Uprawy traw na gruntach ornych mogą być nazywane zgodnie z katalogiem nazw z wniosku o dopłaty bezpośrednie następujący sposób:
– trawy na grantach ornych,
– mieszanka jednoroczna traw,
– mieszanka wieloletnia traw,
– mieszanka wieloletnia traw z motylkowatymi drobnonasiennymi.
Komisja Współpracy z Organizacjami Rolniczymi
i Szacowania Szkód Łowieckich przy ZO PZŁ w Poznaniu