Komisja Współpracy z Organizacjami Rolniczymi i Szacowania Szkód przypomina Koleżankom i Kolegom szacującym szkody łowieckie, kilka podstawowych zagadnień z zakresu szacowania ostatecznego szkód łowieckich w uprawach rolnych:
1.Pamiętajmy o treści art.46c Ustawy Prawo Łowieckie, który mówi:
- Niezwłocznie po zakończeniu szacowania ostatecznego dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego sporządza protokół, który zawiera w szczególności następujące dane i informacje:
1) imiona i nazwiska osób biorących udział w szacowaniu ostatecznym;
2) datę sporządzenia protokołu oraz datę dokonania szacowania ostatecznego;
3) dane podlegające ustaleniu podczas szacowania ostatecznego, o których mowa w ust. 1;
4) szkic sytuacyjny uszkodzonej uprawy;
5) czytelne podpisy osób biorących udział w szacowaniu ostatecznym. - Protokoły szacowania ostatecznego sporządza się na :
- Na wydrukowanych wzorach z rozporządzenia – pismo czytelne
- Na drukach samo kopiujących – pismo czytelne
- za pomocą edytora tekstów i drukuje (drukarka + laptop) – szablon w załączeniu
- dobrą praktyką jest załączanie np. cenników skupu, dokumentacji fotograficznej uszkodzonej uprawy, notatek, obliczeń, opisów metodyki
- Zamieszczajmy pouczenia w protokole
Mówi o tym wyrok WSA w Szczecinie z 30 stycznia 2020 r II SA/Sz 1068/19. W wyroku tym sformułowano tezę, że jeżeli protokół został podpisany, lecz w toku postępowania nie poinformowano poszkodowanego o możliwości złożenia odwołania, to termin ten powinien być liczony dopiero od dnia otrzymania przez ww. takiej informacji.
- § 3.19 Rozporządzenia MŚ z 16 kwietnia 2019 roku nakłada na szacujących obowiązek obliczenia nieponiesionych kosztów transportu i przechowywania plonu z uszkodzonych upraw
- Często szkody łowieckie wymuszają konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów agrotechnicznych takich jak: talerzowanie, mulczowanie, rozdrobnienie resztek pożniwnych i generują one dodatkowe koszty
- Zdarza się że pomimo braku plonu do zbioru, kombajn wjeżdża na obszary uszkodzone uprawy w celu rozdrobnienia pozostałości roślinnych rozdrabniaczem do słomy.
- Szkody łowieckie powodują często utrudnienia w zbiorze zbóż, rzepaku. Przewrócone, skotłowane rośliny powodują zapychanie przyrządów żniwnych kombajnów itd.
Wobec powyższego szacujący musi każdorazowo ocenić sytuację na polu indywidualnie i podjąć decyzję czy zasadne jest odejmowanie nieponiesionych zbiorów transportu i przechowywania. Odstąpienie od potrącania nieponiesionych kosztów należy krótko uzasadnić w protokole. Jeżeli na podstawie oględzin uszkodzonej uprawy i wywiadu z Poszkodowanym stwierdzimy, że należy potrącić nieponiesione koszty zbioru transportu i przechowywania to pomocne mogą okazać się kalkulację kosztów produkcji zamieszczane przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz Izby Rolnicze. Dane podane w tych kalkulacjach, zaktualizowane o dane pozyskane od Poszkodowanego takie jak: sposób zbioru – własnym kombajnem czy usługowy, rodzaj transportu (moc ciągnika, tonaż przyczep), odległość uprawy od magazynu, rodzaj magazynu (płaski czy silos), sposób rozładunku (wywrotnica czy przenośnik ślimakowy), skorygowane o stwierdzoną wydajność uprawy, pozwalają w sposób prawidłowy określić nieponiesione koszty zbioru transportu i przechowywania. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w zakładce doradztwo, ekonomika publikuje 28 czerwca 2023 roku, 18 kalkulacji kosztów produkcji podstawowych roślin uprawnych, których części składowe takie jak koszt zbioru, transport ziarna do gospodarstwa mogą zostać wykorzystane do obliczenia nieponiesionych kosztów zbioru transportu i przechowywania.
- Pamiętajmy o wcześniejszym przygotowaniu się komisji do szacowania ostatecznego szkód łowieckich
Komisja szacująca szkody łowieckie ma możliwość na podstawie danych zawartych we wniosku o oszacowanie ostateczne szkód, wstępnego przygotowania protokołu szacowania ostatecznego. Dane lokalizacyjne uprawy pozwalają na pozyskanie materiału kartograficznego w serwisów internetowych., które są doskonałą bazą do sporządzenia szkiców uszkodzonych upraw. Na ich podstawie możliwa jest również wstępna weryfikacja powierzchni uprawy, dobór metodyki szacowania, pozyskanie danych z ewidencji gruntów i budynków (klasy bonitacyjne). Rolnicze serwisy internetowe pozwalają na precyzyjne określenie cen skupu większości płodów rolnych na terenie całego kraju. Wcześniejsze przygotowanie się do szacowania znacznie poprawia jakość pracy komisji i jej odbiór przez Poszkodowanych. Oprócz przygotowania merytorycznego konieczne jest również odpowiednie wyposażenie szacujących szkody w sprzęt taki jak:
- Taśma pomiarowa 30 m, 50 m, dalmierz laserowy , drogomierz
- Worki foliowe do prób wydajnościowych, nożyczki, plecak, wiaderka
- Ramka pomiarowa dla rolnictwa: 0,1 m2, 0,25 m2, 1m2
- Waga wraz z tzw. odważnikiem np. 1 kg kawy, 1,5 l wody – do sprawdzenia wskazań wagi
- Wilgotnościomierz
- Smartfon z aparatem Geoportal Mobile, MapPad lub inną aplikacją do pomiarów
- Szkicownik polowy, notatnik
- Laptop (pakiet Office – Excel) + drukarka
Brak wyposażenia komisji w odpowiedni sprzęt skazuję ją na niepowodzenie !
Komisja Współpracy z Organizacjami Rolniczymi i Szacowania Szkód udostępnia Koleżankom i Kolegom szacującym szkody łowieckie opracowany wzór protokołu szacowania ostatecznego szkód łowieckich.
Z koleżeńskim Darzbór!
Komisja Współpracy z Organizacjami Rolniczymi i Szacowania Szkód